Fundacja Nowoczesna Polska na bieżąco uzupełnia największą internetową bibliotekę Wolne Lektury. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka w 2019 roku powiększy się o 13 książek, które od stycznia publikowane są na stronie www.wolnelektury.pl.

Do tej pory w Wolnych Lekturach pojawiły się następujące tytuły: „Płomienie” Stanisława Brzozowskiego, „Marta” Elizy Orzeszkowej, „Próchno” Wacława Berenta, „Troilus i Kresyda” Wiliama Shakespeare’a, „Porwany za młodu” Roberta Louisa Stevensona i „Kolomba” Prospera Mériméego.

Już niebawem, w sierpniu, światło ujrzy kolejny utwór – będą to „Stracone złudzenia” Honoriusza Balzaca w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, kolejna pozycja z cyklu „Komedia ludzka”, który od kilku lat uzupełniany jest w bibliotece.

Do końca roku opublikowanych zostanie kolejnych sześć utworów – zapraszamy do śledzenia strony i mediów społecznościowych Fundacji Nowoczesna Polska oraz Wolnych Lektur, by być na bieżąco z najnowszymi publikacjami! Na ten moment możemy zdradzić, że z następnych książek na pewno ucieszą się wielbiciele literatury modernizmu, renesansu oraz filozofii.

W najbliższych miesiącach poszerzy się również zbiór audiobooków. Tym razem nagranych zostanie aż 100 utworów z kolekcji „Wiersz wolny”, w której znajdują się dzieła takich autorów jak m.in. Miłosz Biedrzycki, Julia Fiedorczuk, Julian Kornhauser, Krystyna Miłobędzka czy Jacek Podsiadło.

Wszystkie utwory w bibliotece dostępne są w formatach PDF, MOBI, EPUB, TXT i FB2 oraz przez aplikację mobilną dostępną za darmo dla urządzeń z systemem Android i iOS. Korzystanie z Wolnych Lektur jest nieodpłatne i legalne, ponieważ utwory pochodzą z domeny publicznej (czyli wygasły majątkowe prawa autorskie do nich) lub publikowane są na wolnych licencjach. Bibliotekę można wspierać finansowo, wstępując do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – nowej inicjatywy mającej na celu zaangażowanie sympatyków i czytelników serwisu do rozwijania go.

Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.

Projekt „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.